کد خبر: ۲۷۱۴۱۵
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
کارشناس مسائل سیاسی اعلام کرد آمریکا پس از لو رفتن تماس کارکنان سفارت خود در بغداد، این بار قصد دارد عناصر اطلاعاتی را جایگزین این افراد کند.
 کارشناس مسائل سیاسی اعلام کرد آمریکا پس از لو رفتن تماس کارکنان سفارت خود در بغداد، این بار قصد دارد عناصر اطلاعاتی را جایگزین این افراد کند.

به گزارش فارس، «عباس العرداوی» کارشناس عراقی مسائل سیاسی درباره تحرکات مشکوک سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد هشدار داد.

العرداوی به پایگاه خبری المعلومه گفت که پس از اینکه تماس‌های عناصر حاضر در سفارت آمریکا در بغداد با «محمود الفلاحی» فرمانده عملیات الانبار لو رفت، وزارت خارجه آمریکا احساس خطر کرده است.

اشاره العرداوی به فایل‌های صوتی است که حزب الله عراق اخیرا منتشر کرد. در این فایل‌ها، الفلاحی از طریق تلفنی و واتساپ با یکی از عناصر سرویس اطلاعاتی مرکزی آمریکا «CIA» که تبعه عراق است، تماس داشته است.

در این فایل‌ها، عنصر CIA از الفلاحی می‌خواهد که مختصات مقرهای نظامی موجود در منطقه مرزی عراق با سوریه را در اختیار وی قرار دهد تا حملاتی از سوی نیروهای هوایی آمریکا و اسرائیلی به این مقرها صورت گیرد.

العرداوی در ادامه تصریح کرد که احساس خطر وزارت خارجه آمریکا باعث شده است که برای کاهش سطح نمایندگی دیپلماتیک در داخل عراق، دست به تحرکاتی بزند.

وی با بیان این مطلب افزود: «آمریکا تصمیم گرفته که برخی از کارمندان سفارت خود در بغداد را از ترس لو رفتن اطلاعات جدیدی خارج کند که مربوط به تماس‌های آنان با سایر مزدوران در عراق است».

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین خاطر نشان کرد که وزارت خارجه آمریکا تصمیم دارد عناصر اطلاعاتی را وارد عراق کند تا طرح تازه‌ای را در این کشور اجرا کند.

العرداوی خاطر نشان کرد که دولت مرکزی عراق، هیچ قدرتی نسبت به سفارت واشنگتن در بغداد ندارد؛ به ویژه اینکه آمریکا «پس از اشغال عراق در سال 2003، خود را صاحب قدرت در آن می‌داند».

وی در پایان اعلام کرد که دولت آمریکا نمی‌پذیرد اطلاعات مربوط به تعداد کارکنان و ماهیت فعالیت آنان در داخل سفارت را در اختیار دولت عراق قرار دهد.

در همین ارتباط، «حسن سالم» نماینده فراکسیون «صادقون» در پارلمان عراق، خواستار بسته شدن سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد شد و گفت که «آمریکا عُرف، منشور و حقوق بین‌الملل را در مسئله فعالیت سفارت [این کشور] در سایر کشورها نقض کرده است».

این نماینده عراقی تصریح کرد که سفارت آمریکا در بغداد، به جولانگاه «موساد اسرائیل و عناصر تروریستی داعش بدل شده است».

این نماینده عراقی در پایان خاطر نشان کرد که «به خاطر شکاف‌های سیاسی و احساس برخی مبنی بر اینکه آمریکا ولی امر و ولی نعمت اوست، دولت، ضعیف شده و نمی‌تواند موضع قاطعی در قبال نقض [قوانین] توسط سفارت آمریکا اتخاذ کند».
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین