|
|
امروز: يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
کد خبر: ۲۷۰۹۴۳
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
اظهارات نصرالله بیانگر یک عزم قوی برای ورود به میدان هر جنگی در آینده و یا آینده نزدیک است، چراکه وی این اظهارات را از دیدگاه راه‌اندازی یک جنگ روانی علیه دشمن مطرح نکرده است بلکه این اظهارات را از دیدگاه ذخیره قدرتمند اطلاعات و خوانش دقیق تحولات سیاسی و نظامی در سایه تنش میان ایران و آمریکا بیان کرده است.
دبیرکل حزب‌الله لبنان شامگاه جمعه مصاحبه مفصلی را با شبکه خبری المنار انجام داد که به دلیل اوضاع کنونی خاورمیانه وضعیت متفاوتی در مقایسه با سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای پیشتر وی داشت و او در این مصاحبه از یک استراتژی جامع در مقابل رژیم صهیونیستی پرده برداشت.

روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم در سرمقاله‌ای درباره گفت‌وگوی جمعه شب سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان با شبکه خبری المنار آورده است: "سید حسن نصرالله در سخنرانی‌های پیشین خود به دلیل اهتمام به جبهه داخلی، حفظ ائتلاف‌های لبنانی خود، تقویت ثبات در کشورش که با شرایط سخت اقتصادی و اختلافات حزبی و قومی مواجه است و همچنین به دلیل سد راه کسانی که به دنبال گرفتن نقطه ضعف از اردوگاه دیگر و مراجعه به آمریکا و اسرائیل هستند، همواره بر اجتناب از به کارگیری لهجه تهدیدآمیز علیه رژیم اشغالگر و صحبت درباره احتمالات کشیده شدن لبنان به جنگ به شیوه‌های مختلف اصرار می‌ورزید اما اوضاع در گفت‌وگوی اختصاصی جمعه شب وی با شبکه المنار و مواضع وی کاملاً متفاوت بود، نه به این دلیل که به مناسبت سالروز جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ انجام می‌شد بلکه تفاوت این گفت‌وگو به این دلیل بود که اوضاع منطقه خاورمیانه نیز با حالتی از تنش و تشدید اوضاع مواجه است که به دلیل عدم جلوگیری از وقوع یک جنگ میان چند طرف و در رأس آن جبهه لبنان این اوضاع شامل طرف‌های بسیاری می‌شود که ما نیز در میان آنها قرار داریم.

پاسخ‌های نصرالله به سؤالات عماد مرمل، مجری شبکه المنار بسیار قوی بود و روزهای ابتدایی رهبری سید حسن نصرالله در جنبش حزب‌الله را برای ما تداعی کرد، چراکه او از وجود یک استراتژی جامع در مقابل دشمن اسرائیلی پرده برداشت و برمی‌دارد، استراتژی که تنها شامل مرزهای لبنان و الجلیل اشغالی نمی‌شود و تا احتمال سقوط و نابودی حکومت اشغالگر اسرائیل و حذف آن از نقشه خاورمیانه در صورت شکل گیری جنگ ادامه می‌یابد.

این گفت‌وگو چند نکته اصلی داشت که بیانگر استراتژی مذکور و تغییر در لحن رهبر مقاومت است که در ذیل به این نکات می‌پردازیم:

۱ - سید حسن نصرالله در این گفت‌وگو تأکید کرد که مقاومت بیش از هر زمان دیگر قدرتمندتر شده است و قادر به نابود کردن کامل اسرائیل و بازگرداندن آن به عصر حجر است. وی پیشتر چه زمانی از چنین تعبیری استفاده کرده بود؟

۲ - وی همچنین بار دیگر تأکید کرد موشک‌های مقاومت که نسبت به گذشته دقیق‌تر شده‌اند می‌توانند تمامی مناطق اسرائیل را از ناقوره در دوردست ترین نقطه در شمال گرفته تا شهر ایلات دورترین نقطه در جنوب را هدف قرار دهند.

۳ - یورش به الجلیل و آزادسازی آن به عنوان یکی از اولویت‌های استراتژی مذکور بدین معنا است که مقاومت حزب‌الله در برابر رژیم اشغالگر با استفاده از موشک‌ها برای هدف قرار دادن شهرهای اسرائیلی نخواهد بود بلکه شامل حمله زمینی نیز می‌شود، به ویژه اینکه یگان‌های مقاومت به برکت هفت سال جنگ در سوریه تجربه زیادی در این زمینه کسب کرده‌اند.

۴ - صحبت درباره شکست رهبران اسرائیل در روند بازگرداندن اعتماد به ارتش این رژیم که در جنگ ژوئیه شکست خورد و همچنین شکست در بازگرداندن توان زمینی به این ارتش پس از شکست در عملیات پیشروی در داخل اراضی لبنان در جریان این جنگ و تخریب اسطوره تانک "مرکاوا"، بیانگر حقایق ثابت شده‌ای در نتیجه دنبال کردن دقیق قابلیت‌های نظامی طرف اسرائیلی و افزایش اعتماد به پیروزی در میان رهبران مقاومت در دو بخش سیاسی و نظامی آن است.

۵ - طی چند سال گذشته تاکنون این اولین باری است که یک رهبر عربی اسلامی از قصد و اعتماد خود برای اقامه نماز در مسجد الأقصی در قدس اشغالی پس از آزادسازی آن خبر می‌دهد. سید حسن نصر الله به آزادسازی قدس و تمامی فلسطین از طریق مقابله نظامی چشم دوخته است نه به واسطه "معامله قرن" و مذاکرات بیهوده که جز خواری و ذلت چیز دیگری برای این امت به بار نیاورده است.

سید حسن نصرالله خوب می‌داند که چه، چگونه و چه زمانی می‌گوید و اگر بگوییم این مرد دروغ نمی‌گوید و گمراه نمی‌کند چیز جدیدی نگفته‌ایم و به همین دلیل وی از اعتبار بالایی در میان دشمنان اسرائیلی برخوردار است که سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای او را دنبال و هرچه می‌گوید را باور می‌کنند. این درحالی است که آنها سخنان سیاستمداران اسرائیلی خبره در دروغ‌گویی و تهدیدات پوچ را باور نمی‌کنند که در رأس آنها بنیامین نتانیاهو، (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی) قرار دارد.

اظهارات نصرالله بیانگر یک عزم قوی برای ورود به میدان هر جنگی در آینده و یا آینده نزدیک است، چراکه وی این اظهارات را از دیدگاه راه‌اندازی یک جنگ روانی علیه دشمن مطرح نکرده است بلکه این اظهارات را از دیدگاه ذخیره قدرتمند اطلاعات و خوانش دقیق تحولات سیاسی و نظامی در سایه تنش میان ایران و آمریکا بیان کرده است.

سید حسن نصرالله پیشتر وارد دو جنگ شده و در هر دوی آنها هم پیروز بیرون آمد. اولین جنگ زمانی بود که مقاومت به رهبری حزب‌الله جنوب لبنان را در سال ۲۰۰۰ آزاد کرد و پس از خوار کردن و مالیدن پوزه رژیم اشغالگر به خاک به اشغالگری آن پایان داد. دومین جنگ نیز زمانی بود که این دشمن (رژیم صهیونیستی) به خود جرأت داد تا در سال ۲۰۰۶ به لبنان تجاوز کند که هزینه سنگینی را در این جنگ متحمل شد و نتیجه آن فروپاشی اعتماد به ارتش این رژیم بود که پیشتر گفته می‌شد هرگز شکست نخواهد خورد و ما نیز پیروزی سوم را بعید نمی‌دانیم به ویژه اینکه با تحریک اسرائیل جرقه جنگ در منطقه خورده است."
منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
آخرین عناوین
ببینید و بشنوید