|
|
امروز: چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
کد خبر: ۲۳۹۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳
اتحادیه اروپا پس از آنکه آمریکا به عنوان یکی از امضا کنندگان برجام این توافق را نقض کرد و از آن خارج شد، اعلام کرد که قصد دارد یک سازوکار ویژه مالی با ایران برای ادامه تجارت با جمهوری اسلامی پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران جهت حفظ برجام ایجاد کند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه برجام برای امنیت منطقه و اروپا ضروری است، تاکید کرد که اتحادیه اروپا به اجرای این توافق متعهد باقی می‌ماند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدبیر و امید، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی‌اش در نشست اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه کشورهای آسیای میانه بار دیگر بر پایبندی اروپا به برجام تاکید کرد.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، ‌موگرینی در سخنرانی خود اظهار داشت: من از حمایت وزیران خارجه از توافق هسته‌ای با ایران یا همان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) قدردانی می‌کنم که عنصری کلیدی در معماری منع اشاعه هسته‌ای است و برای امنیت منطقه، اروپا و آسایای مرکزی و فراتر از آن ضروری است.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا به اجرای توافق هسته‌ای با ایران متعهد است و تلاش‌های کشورهای آسیای میانه نیز به میزان زیادی کمک می‌کنند تا ادامه اجرای موثر و کامل این توافق تضمین شود. ما این مسئله را با پنج وزیر امور خارجه آسیای مرکزی مورد تاکید قرار دادیم.

به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا پس از آنکه آمریکا به عنوان یکی از امضا کنندگان برجام این توافق را نقض کرد و از آن خارج شد، اعلام کرد که قصد دارد یک سازوکار ویژه مالی با ایران برای ادامه تجارت با جمهوری اسلامی پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران جهت حفظ برجام ایجاد کند.

رئیس جمهور آمریکا در اردیبهشت ماه به‌طور یک‌جانبه برجام را نقض کرد و از آن خارج  شد و تحریم‌هایی را که با اجرای توافق لغو شده بودند از روز ۱۴ آبان بازگرداند.

در این میان، اتحادیه اروپا می‌گوید که در حال تلاش برای عملیاتی کردن این سازوکار است اما مقامات کشورمان این تلاش‌ها را ناکافی می‌دانند. در همین راستا، عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران گفت که اروپا به رغم تلاش‌هایش در ماه‌های گذشته، هنوز قادر به ثبت ساز و کار مالی ویژه برای مبادله تجاری و بانکی با ایران نبوده است.

وی همچنین تصریح کرد: به لحاظ مواضع سیاسی، اروپا در این شش ماه کم نگذاشته اما این مدت کم نیست که نتوانند اقدامات عملی را پیدا کنند و هنوز قادر نیستند SPV را رسما اعلام کنند که یکی از دلایل آن فشار آمریکاست که بسیار سنگین بوده است.»

به گفته عراقچی، آمریکا با تهدید بانک‌های اروپایی و همچنین هر کشوری که حاضر به پذیرش میزبانی نهاد ساز و کار مالی اتحادیه اروپا شود، موجب شده اروپا برای پیشبرد وعده خود با مشکل مواجه شود.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان نیز تاکید کرده است که اتحادیه اروپا باید در این زمینه تصمیم بگیرد .

ظریف در پیامی توئیتری نوشت: اتحادیه اروپا باید تصمیم بگیرد؛ آیا واقعا می‌خواهد به آمریکا اجازه دهد که روابطش با دیگران را به آنها تحمیل کند، در حالیکه از آن ناراضی‌اند. برجام در راستای منافع اروپا بود ـ حالا وقت آن است که برای این امنیت هزینه (سرمایه‌گذاری) کند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین