|
|
امروز: دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۳
کد خبر: ۲۲۷۱۲۱
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳
بعد از مسابقه با توجه به اینکه هیچکدام از همکاران آقا در سالن حضور نداشتند، مجبور شدم به زمین بروم مصاحبه بگیرم و برای پوشش پشت صحنه به گرم‌کن بروم و با آقای رسول خادم صحبت کنم که تجربه جذابی بود.
 زهره سادات هاشمی به عنوان مجری زن اعزامی صداوسیما، این روزها مسابقات آسیایی جاکارتا را پوشش می‌دهد. او معتقد است که حضور مجریان و گزارشگران خانم در مسابقات ورزشی می‌تواند در روحیه ورزشکاران خانم بسیار تاثیر مثبت داشته باشد.

او معتقد است که شاید برای دیگر رسانه‌ها حضور خبرنگاران خانم‌ در مسابقات جهانی امری عادی باشد. سال‌هاست که خانم‌ها از سوی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها به ترنومنت‌های جهانی اعزام می‌شوند و این موضوع برایشان عادی است اما این امر در صداوسیما تابویی بوده است که خوشبختانه امسال شکسته شد.

زهره سادات هاشمی در گفت‌وگویی با ایسنا درباره‌ چگونگی حضور در مسابقات آسیایی جاکارتا توضیح داد: بهانه حضورم در مسابقات آسیایی جاکارتا بخاطر مطرح شدن گزارشگری فوتبال من در سال‌های گذشته بود. این موضوع در زمان جام‌جهانی روسیه به دنبال مطرح شدن بحث «گزارشگر خانم» در صداوسیما و پرداختن برخی رسانه‌های داخلی و خارجی به این موضوع بار دیگر یادآوی شد و بهانه‌ای شد برای اینکه آقای آقازمانی (مدیر گروه ورزش شبکه سه) با من تماس بگیرند و پیشنهاد بدهند که برای پوشش مسابقات جاکارتا از طرف تلویزیون اعزام شوم؛ البته فکر می‌کنم این پیشنهاد به دنبال تصمیم مدیران تلویزیون برای حضور مجری و گزارشگر خانم در مسابقات بوده است.

هاشمی درباره سابقه اجرا و گزارشگری خود در حوزه‌های ورزشی، یادآور شد: برنامه‌ای به نام  «ایستگاه ورزش» از ۸۱ تا ۸۴ یعنی به مدت سه سال از رادیو ورزش پخش می‌شد که من اجرای آن را برعهده داشتم. یادم نیست که آیا ان زمان ما مجری زن برنامه‌های تخصصی ورزشی داشتیم یا نه، ولی اگر هم بودند بیشتر گوینده بودند، خبر می‌خواندند و میان بخش‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کردند و در کنار آنها یک کارشناس مجری نیز حضور داشت؛ اما زمانی که به برنامه «ایستگاه ورزش» رفتم این قاعده به طور کلی شکست، اجرای تمام برنامه بر عهد خودم بود و دیگر هیچ مجری و کارشناس دیگری کنارم نمی‌نشست؛ به غیر از یک یا دو ماهی که دو عزیز از دست رفته، آقایان کیانوش و آقای دریانی در کنارم بودند. یادم است که در همان مدت در زمان برگزاری مسابقات جام‌جهانی، به همراه زنده‌یاد آقای بهروزی بازی‌ها را آنالیز می‌کردیم.

او ادامه داد:‌ وقتی از سوی آقای آقازمانی به من پیشنهاد شد که به عنوان مجری و گزارشگر به مسابقات آسیایی بروم، در ابتدا کمی مردد شدم، چراکه سال‌هاست در ژانر اجتماعی کار می‌کنم و موضوعات چالشی و به طور کلی ساختار تاک‌شو را دوست دارم. به همین خاطر هم احساس کردم اجرای برنامه‌های ورزشی یک تخصص بسیار خاص است و از طرف دیگر اگر مردم، مجری را به عنوان مجری برنامه‌های ورزشی بشناسند شاید دیگر نتوانند در برنامه‌های دیگری با او ارتباط برقرار کنند. در واقع برچسب مجری ورزشی بودن همیشه با شما همراه می‌شود. در نهایت قرار شد من از طرف تلویزیون و شبکه سه سیما و خانم مائده علاقه‌مند به عنوان گزارشگر از رادیو ورزش برای پوشش مسابقات آسیایی جاکارتا اعزام شد.

این مجری تلویزیونی گفت: پیشتر از سوی سازمان صداوسیما، خانم‌ها به مسابقات بین‌المللی و خارجی فرستاده شده بودند که بیشتر تصویربردار و خبرنگاران معاونت سیاسی بوده‌اند، اما مجری و گزارشگر نبودند. بنابراین فرستادن خانم‌ها از سوی صداوسیما به مسابقات ورزشی امر جدیدی نیست و صرفا گزارشگر و مجری فرستاده نشده بود. همچنین رادیو در سال‌های گذشته خانم‌هایی را به ترنومنت‌های بین‌المللی فرستاده است، اما نه از سمت سازمان بلکه به این صورت که به عنوان مثال یک تیم یا فدراسیون گزارشگر خانمی را نیز از رادیو دعوت کرده است که این اعزام سازمانی محسوب نمی‌شده است. بنابراین این اولین بار است که تلویزیون مجری خانمی را فرستاده که با ورزشگاران خانم ارتباط برقرار کند، با آنها گفت‌وگو کند و مسابقات و حواشی بازی‌ها را پوشش بدهد. رای من حضور در این مسابقات تجربه‌ فوق‌العاده‌ای است. آنچه برایم به عنوان کسی که ۲۳ سال تجربه اجرا دارد حائز اهمیت است، حضور در یک ترنومنت جهانی است که تجربه‌ای جدید و جذاب محسوب می‌شود؛ تجربه اینکه باید کار متفاوتی را انجام بدهم که پیش از آن تجربه آن را نداشته‌ام.

هاشمی با بیان اینکه «حضور مجری و گزارشگر خانم در مسابقات آسیایی جاکارتا می‌تواند در آینده مسیر را برای دیگر همکاران خانم نیز هموار کند»، افزود: خانم‌های زیادی هستند که علاقه‌مند به اجرا و گزارشگری مسابقات ورزشی هستند؛ به عنوان مثال می‌دانم که در رادیو فارس خانمی عاشق گزارشگری فوتبال است و لیگ فوتبال بانوان را هم گزارش می‌کند. باید به مدیران استانی که به یک خانم جوان این فرصت را می‌دهند تبریک گفت. شاید این خانم که هم علاقه دارد و هم ان‌شاءالله استعداد دارد بتواند در آینده از فرصت حضور در ترنومنت‌های بین‌المللی بهره‌مند شود.

او با بیان اینکه «احساس می‌کنم حضور دو مجری و گزارشگر خانم از رسانه ملی در روحیه ورزشکاران خانم حاضر در مسابقات آسیایی تاثیر مثبت داشته است»، گفت: شاید به این خاطر است که پیگیری‌های ما را بر اینکه می‌خواهیم همه جوره موضوعات مربوط به ورزشکاران خانم را پوشش دهیم. پخش مسابقات به صورت زنده به سیاست‌های کلان صداوسیما برمی‌گردد؛، اما ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا حواشی بازی‌ها و گزارش‌های مربوطه را به صورت کامل پوشش دهیم و به همین خاطر هم هست که به گفته بسیاری از کارشناسان ورزشی حضور خانم‌ها در این دوره از مسابقات نسبت به سال‌های گذشته بیشتر نمود داشته است. به طور کلی در ترنومت‌های بزرگی همانند مسابقات آسیایی و المپیک ظرفیت‌های بسیار عظیمی برای پوشش ورزش بانوان وجود دارد. در مسابقات آسایی در طول یک روز تعداد زیادی تیم و ورزشکار خانم وجود دارد که باید در رقابت ها شرکت کنند و دو بانوی مجری و گزارشگر برای این حجم از مسابقات کم است.

این گزارشگر مسابقات ورزشی یادآور شد: با توجه به تنوع رشته‌ها و حضور چشمگیر بانوان در مسابقات آسیایی، حضور خانم‌ها در مسابقات المپیک هم می‌تواند ارزشمند باشد. هر چند که تعداد ورزشکاران خانم در مسابقات المپیک کمتر است، اما اگر همان تعداد کم هم بدانند که رسانه ملی برای حضورشان در المپیک ارزش قائل است، روحیه خواهند گرفت و باور می‌کنند که مهم و برای جامعه ارزشمند هستند؛ کما اینکه واقعا این اهمیت وجود دارد اما صداوسیما می‌تواند آن را تقویت کند. در این چند روز حضور در مسابقات آسیایی احساس کردم که حضور ما تأثیرگذار است و می‌تواند روی لب‌های ورزشکاران لبخند بنشاند. شاید اگر یک همکار آقا بخواهد با ورزشکاری صحبت کند بعد از برد یا باخت از او می‌پرسد چه احساسی دارد یا اینکه در گفت‌وگو با مسئولان فدراسیون درباره کلیت آن ورزش سوال می‌کند؛ اما ما دغدغه آن ورزشکار خانم را دارم و گزارشی که تهیه می‌کنم روایت و خط داستانی دارد که می‌تواند زوایای پنهان یک رویداد جذاب ورزشی را به مخاطب نشان دهد. البته من اصلا نگاه جنسیتی ندارم، ولی در عین حال معتقدم گزارشگر خانم هم می‌تواند فعالیت کند و الزاما آقا یا خانم بودن دلیل بر گزارشگر خوب یا بد بودن نیست. به عنوان یک زن می‌توانم بگویم که سهم نیمی از جمعیت کشور ما که زنان هستند در رسانه ملی و در حوزه ورزش سهم بسیار اندکی است که باید بیشتر به آن بها داده شود. این حق خانم‌هاست که نماینده‌ای از خودشان در رسانه ملی داشته باشند؛ مجری خانمی که ورزش بداند و از دغدغه‌های ورزشکاران خانم آگاه باشد.

او یادآور شد که تاکید من برای حضور بیشتر خانم‌های مجری و گزارشگر در حوزه ورزش بیشتر به این خاطر است که معتقدم شاید خانم‌ها بتوانند با نگاهی تخصصی‌تر و جزئی‌تر به دغدغه‌ها و مشکلات ورزشکاران خانم بپردازند.

هاشمی با تاکید بر اینکه «حضور بانوان در حوزه‌های اجرا، گزارشگری و کارشناسی ورزشی بسیار مهجور واقع شده است»، بیان کرد: با وجود اینکه گاهی قدم‌هایی در این راستا برداشته می‌شود، اما هنوز نیاز به یک برنامه متمرکز برای پوشش اخبار ورزشی بانوان احساس می‌شود. این حجم از حضور بانوان در عرصه رقابت‌های ورزشی و موفقیت‌هایی که دارند می‌طلبد که یک برنامه تخصصی جدا برای آنها در نظر گرفته شود که تخصصی‌تر به دغدغه‌های و مشکلات آنها بپردازد. از طرفی هم ظرفیت حضور خانم‌ها در این حوزه اجرا و گزارشگری برنامه‌های ورزشی وجود دارد. ما خانم‌های علاقه‌مند زیادی داریم که می‌توانند توانمند باشند و اگر این توان را ندارند می‌توانند آموزش ببینند.

او همچنین در بخشی از سخنان خود به بیان خاطره‌ای از پوشش مسابقه کشتی آقایان در مسابقات آسیایی جاکارتا سخن گفت و او اظهار کرد:‌ شخصا اولین بار تجربه حضور در یک زمین کشتی را داشتم و در فینال رقابت‌های آقای پرویز هادی که مدل طلا را هم گرفتند، در سالن حضور داشتم. بعد از مسابقه با توجه به اینکه هیچکدام از همکاران آقا در سالن حضور نداشتند، مجبور شدم به زمین بروم مصاحبه بگیرم و برای پوشش پشت صحنه به گرم‌کن بروم و با آقای رسول خادم صحبت کنم که تجربه جذابی بود.

هاشمی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: برای همکاران رسانه‌ای این لحظات عادی است. سال هاست که خانم‌ها از سوی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها به ترنومنت‌های جهانی اعزام می‌شوند و این موضوع برایشان عادی است؛ اما این امر در صداوسیما تابویی بوده است که خوشبختانه امسال شکسته شد. شاید در روزهای نخست اعتماد چندانی هم به ما وجود نداشت، اما فکر می‌کنم توانستیم قابلیت‌هایمان را نشان دهیم و اعتماد آنها را به خودمان جلب کنیم. به طور کلی سعی می‌کنم احساسام و آنچه را که می‌بینم را صادقانه برای مردم روایت کنم و حضورمان برای آنها هم موثر باشد. خدا را شکر که تابو شکسته شد و قرعه فال به نام من افتاد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید