|
|
امروز: سه‌شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۵
کد خبر: ۳۵۲۱۵۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳

ایرنا: ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین گفت که ارتش کی یف پیشروی‌های بزرگ و سریعی را علیه نیروهای روسیه انجام داده و ده‌ها شهر را در جنوب و شرق این کشور از اشغال خارج کرده است.

به گزارش رویترز، زلنسکی در سخنرانی ویدئویی شبانه خود گفت: ارتش اوکراین به شیوه ای کاملاً سریع و قدرتمند در جنوب این کشور در چارچوب عملیات دفاعی فعلی پیشروی می کند.

به گفته وی، تنها در این هفته از زمان برگزاری رفراندوم کاذب روسیه، ده‌ها مرکز جمعیتی آزاد شده‌اند. این مراکز در مناطق خرسون، خارکف، لوهانسک و دونتسک با هم هستند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه روز پنجشنبه هفته گذشته با اعلام اینکه درگیری بین روسیه و اوکراین و همچنین درگیری‌ها در مرزهای جمهوری‌های استقلال یافته نتیجه فروپاشی شوروی است، با امضای فرمان‌های به رسمیت شناختن استقلال خرسون و زاپوروژیا مسیر الحاق این مناطق به روسیه را فراهم و روز جمعه آیین رسمی الحاق چهار منطقه اوکراین به روسیه را برگزار کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که همه‌پرسی به منظور الحاق به خاک روسیه در چهار منطقه شرقی دونباس واقع در شرق اوکراین از ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر (یکم تا پنجم مهرماه) برگزار شد.

بنابر نتایج نهایی، در جمهوری خلق دونتسک ۹۹.۲۳ درصد رای‌دهندگان، در جمهوری خلق لوگانسک ۹۸.۴۲ درصد، در منطقه ژاپوروژیا ۹۳.۱۱ درصد و ساکنان منطقه خرسون نیز با ۸۷.۰۵ درصد رای خواهان تبدیل شدن به عنوان بخشی از فدراسیون روسیه هستند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین