|
|
امروز: دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۴
کد خبر: ۳۱۹۱۷۲
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱

در نامه بیش از یکصد کتابفروش خطاب به وزیر ارشاد آمده است:در شرایط عادی شاهد تعطیلی یا ورشکستگی کتاب‌فروشی‌ها هستیم. تعطیلی‌­های اخیر آسیب جدی به کتابفروش ها وارد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیرو تعطیلی اخیر کتابفروشی‌ها نامه‌ای به نمایندگی انجمن خوشه با امضای بیش از یکصد کتابفروشی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  منتشر شده است. در این نامه ضمن انتقاد از تعطیلی مکرر کتاب‌فروشی‌آمده است:انتظار آن است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی این حوزه نسبت به مسئله اهتمام بیشتری داشته و در مواجه با اینگونه تعطیلی‌­ها از سوی ستاد کرونا تدابیر لازم را به کار گیرد تا از این پس شاهد تعطیلی­‌های بی ضابطه در این موضوع نباشیم.

متن کامل به شرح ذیل است:
باسمه تعالی                             
جناب آقای دکتر سید عباس صالحی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
 سلام علیکم
با احترام و تشکر از نگاه شما به مسئله کتابفروشی و برگزاری طرح‌­های فصلی؛ خاطره تعطیلی چند هفته‌­ای کسب و کارها در ابتدای ورود ویروس منحوس کرونا به کشورمان و صدمات ناشی از آن تجربه تلخی را برای مردم عزیز ایران رقم زد. نادر بودن این اتفاق و کم تجربگی در سراسر دنیا منجر به اتخاذ تصمیمات عجولانه و اغلب ناکارآمدی برای جلوگیری از شیوع ویروس شد. اما پس از سپری شدن یکسال، انتظار می­رود تصمیم گیری­ها با اتکا به تجارب کسب شده، دقیق و موثر در فراهم کردن آرامش روانی، جانی، اقتصادی و فرهنگی مردم  باشد.
همان­گونه که مطلع هستید در هفته اخیر برخی مشاغل با تعطیلی دوهفته‌­ای روبه­‌رو شده‌اند و حق فعالیت تا اطلاع بعدی را ندارند. کتاب‌فروشی­‌ها نیز علیرغم پیگیری‌­ها در گروه 2 از دسته بندی مشاغل قرار گرفتند و ناچار به تعطیلی شدند و نیز مستحضرید تعداد کتاب فروشی­های سراسر کشور از  2000 فروشگاه فراتر نمی‌­رود و این تعداد، فاصله قابل توجهی در مقایسه با دیگر کسب و کارها دارد. از طرفی نگاه دقیق‌­تر به اقتصاد کم سود کتابفروشی­ها نشان می‌­دهد این مکان ها پیش از آن که محل کسبی برای صاحبان آن­ها باشند، محلی برای انتقال دانش و آگاهی است.کتاب مرکز ثقل فرهنگ و اندیشه است و اثرات فرهنگ از پنجره کتاب‌فروشی‌­ها میزبان اذهان جامعه می­گردد. سوال اینجاست آیا فرهنگ کشور تعطیل بردار است؟

بررسی­‌ها نشان می‌­دهد سرانه مطالعه مردم جهان در ایام کرونا رشد خوبی داشته است. مشخص است مردم در ایام قرنطینه به کتاب پناه آورده‌­اند تا درد وآلام خود را در کنارِ کتاب، این یار مهربان تسکین دهند. جنس کارِ کتابفروشی سر و کار داشتن با فکر و روان انسان­‌هاست. شاکله و ساختمان اصلی کتاب‌فروشی بر تامین امنیت روحی و آسایش مردم بناست. آیا تعطیلی کتابفروشی نادیده انگاشتن به آرامش روانی جامعه نیست؟ آیا مردم به غیر از غذای جسم به غذای روح احتیاج ندارند؟

در شرایط عادی به علت مشکلات عدیده اقتصادی در کتاب‌فروشی‌­ها همانند خواب سرمایه، اجاره سنگین، گرانی کتاب و عوامل دیگر شاهد تعطیلی و یا ورشکستگی آن­ها هستیم. حال با تعطیلی‌­های اخیر این مشکل نیز بر دیگر مشکلات افزوده شد و آسیب جدی به کتابفروشی ها وارد کرد.

در این میان  کتاب‌فروشی­‌ها در رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی در زمان فعالیتشان اهتمام جدی داشته اند؛ چه در ضدعفونی کردن فضای فروشگاه و چه در زمان تحویل کالا به مشتری، شیوه­‌های نظافتی را رعایت می‌­کنند. کما اینکه در کشورهایی اروپایی از جمله فرانسه، بلژیک و سوییس کتابفروشی جز کسب و کارهای ضروری قرارگرفته‌­اند و تجربه نشان داده حضور مشتریان در کتاب‌فروشی­‌ها همراه با تجمع نبوده، درصورتی که انعکاس اخبار تجمعات مردم و صف­های طولانی در فروشگاه­‌های مواد غذایی توسط رسانه‌­ها بر کسی پوشیده نیست.

لذا انجمن کتابفروشان خوشه به نمایندگی از بیش از یکصد کتابفروشی در سراسر کشور اعلام می‌­دارد، انتظار آن است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی این حوزه نسبت به مسئله اهتمام بیشتری داشته و در مواجه با اینگونه تعطیلی‌­ها از سوی ستاد کرونا تدابیر لازم را به کار گیرد تا از این پس شاهد تعطیلی­‌های بی ضابطه در این موضوع نباشیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین