|
|
امروز: دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۳
کد خبر: ۳۱۹۰۵۶
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱
ابوالغیط در پایان گفت: این وعده را می‌دهیم که در هر خواسته‌ای تحت فرمان رهبری عراق باشیم به گونه‌ای که منافع این کشور حفظ شود. عراق یکی از بنیانگذاران اتحادیه عرب است.

وزارت خارجه عراق امروز (شنبه) اعلام کرد، دبیرکل اتحادیه عرب صبح امروز وارد بغداد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب وارد بغداد شد و با برهم صالح رئیس جمهوری عراق و فواد حسین، وزیر خارجه عراق دیدار کرد و قرار است با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان این کشور نیز دیدار کند.

پیش از این دبیرکل اتحادیه عرب گفته بود، سفرش به عراق در راستای تاکید بر حمایت اتحادیه از سیاست‌های این کشور پیرامون گسترش همکاری و اعتمادسازی با کشورهای برادر است.

فواد حسین پس از دیدار با دبیرکل اتحادیه عرب در بغداد در نشست خبری مشترک گفت: با ابوالغیط وضعیت منطقه، روابط میان عراق و اتحادیه عرب، سیاست خارجه این کشور در زمان فعلی و نتایج سفرهای هیئت‌های عراق به کشورهای منطقه به ویژه سفرهای اخیر الکاظمی به برخی کشورهای حوزه خلیج فارس را بررسی کردیم.

وی افزود، روابط کشورهای عربی به طور کلی، روابط عراق با کشورهای همسایه و ترکیه، ایران و برخی مسائل مربوط به اتحادیه عرب و نحوه همکاری در این زمینه از دیگر محورهای این دیدار بود.

وزیر خارجه عراق افزود: بخشی از این دیدار به وضعیت سوریه اختصاص داشت و اشاره کردیم که وضعیت بی‌ثبات این کشور بر وضعیت عراق هم تاثیر می‌گذارد و لازم است که برای احیای سازو کارهای گفت‌وگو با کشورهایی که بر وضعیت سوریه تاثیر دارند، تلاش شود.

وی ادامه داد، در این دیدار موضوعات مختلفی بررسی شد و دبیرکل اتحادیه عرب در این سفرش به عراق برنامه فشرده‌ای دارد و با رهبران این کشور دیدار خواهد کرد و در ادامه برای دیدار با رهبران اقلیم کردستان به اربیل می‌رود.

دبیرکل اتحادیه عرب هم گفت: عملکرد عراق، قدرت این عملکرد، دیپلماسی و رویکرد آن را که بیانگر اعتماد به نفس بالاست، با دقت دنبال می‌کنم. امیدواریم این سفر در حمایت از روابط میان اتحادیه عرب و عراق باشد.

وی افزود: امیدواریم ظرف سه ماه آینده اتحادیه با وجود دشواری‌هایی که سپری می‌کند، میزبان رهبران عراق باشد.

ابوالغیط در پایان گفت: این وعده را می‌دهیم که در هر خواسته‌ای تحت فرمان رهبری عراق باشیم به گونه‌ای که منافع این کشور حفظ شود. عراق یکی از بنیانگذاران اتحادیه عرب است.

دبیرکل اتحادیه عرب در ادامه سفر خود به عراق در کاخ السلام در بغداد مورد استقبال رئیس جمهوری این کشور قرار گرفت.

برهم صالح گفت: ثبات عراق پارامتری مهم برای حفظ امنیت کل منطقه است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین