|
|
امروز: پنجشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
کد خبر: ۲۷۵۷۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
دولت فرانسه امروز چهارشنبه گفت احتمال می‌دهد انگلیس بدون توافق با اتحادیه اروپا از این اتحادیه خارج شود.
 یک مقام دولت فرانسه امروز چهارشنبه گفته پاریس احتمال می‌دهد انگلیس بدون توافق با اتحادیه اروپا از این اتحادیه خارج شود.

به نوشته پایگاه خبری بلومبرگ، این مقام فرانسوی گفت برای فرانسه الان «برگزیت بدون توافق» محتمل‌ترین سناریو است و این به معنی آن است که به زودی کنترل روی مرزهای اتحادیه اروپا با انگلیس اعمال می‌شود.

واژه برگزیت، کوتاه شده عبارت انگلیسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است (Britain exits the EU). در واقع فرآیند برگزیت، خارج شدن بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) از اتحادیه‌ایست که قواعد تجاری، سیاسی و قضایی کشورهای عضو را رقم می‌زند. بریتانیا اولین کشور در این اتحادیه است که قصد خروج از آن را دارد، از این رو فرآیند خروجش با پیچیدگی‌هایی مواجه شده و دارای مولفه‌های متعددی است.

در همه‌پرسی ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ در بریتانیا، ۵۳ درصد از شرکت‌کنندگان انگلیس رای به خروج داده بودند. در ولز نیز بیش از ۵۲ درصد رای‌دهندگان رای به خروج دادند. اما در اسکاتلند و ایرلندشمالی شرایط متفاوت بود و به ترتیب ۴۴ درصد و ۳۸ درصد شرکت‌کنندگان رای به خروج داده بودند و اکثریت آراء متعلق به موافقان ماندن در اتحادیه اروپا بود اما مجموعا رای همه بریتانیا به خروج بود.

بعد از کامرون، «ترزا می» به عنوان نخست‌وزیر روی کار آمد اما تلاش او برای توافق با اتحادیه اروپا به جایی نرسید و او نیز مجبور به استعفا از سمتش شد. روی کار آمدن «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر جدید انگلیس احتمال برگزیت بدون توافق را بالا برده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین