|
|
امروز: پنجشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
کد خبر: ۲۷۵۵۲۷
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰
وزیر خارجه ترکیه در حالی از عزیمت کشتی چهارم حفاری خود به شرق دریای مدیترانه خبر داده که یونان و قبرس بیم شدت گرفتن تنش‌ها در منطقه را دارند.
 وزیر خارجه ترکیه در حالی از عزیمت کشتی چهارم حفاری خود به شرق دریای مدیترانه خبر داده که یونان و قبرس بیم شدت گرفتن تنش‌ها در منطقه را دارند.

به گزارش فارس، وزیر خارجه ترکیه دوشنبه از عزمیت چهارمین کشتی حفاری این کشور به  شرق دریای مدیترانه خبر داد.

به نوشته وبگاه «اکاثیمرینی» «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه دوشنبه در توئیتی نوشت که کشتی چهارم حفاری ترکیه در حال عزیمت به شرق دریای مدیترانه است.

بر اساس این گزارش، تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است. جزیره قبرس بیش از چهار دهه است که به دو بخش «ترک نشین» در شمال و «یونانی نشین» در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی‌نشین قبرس ندارد. تاکنون نیز تلاش‌هایی برای تنش زدایی صورت گرفته، اما به شکست انجامیده است.

به نوشته این وبگاه یونانی، مقامات دفاعی و دیپلمات‌های مستقر در یونان و قبرس در انتظار تحولات احتمالی در شرق دریای مدیترانه هستند . از سویی دیگر پیش بینی می‌شود سپتامبر (شهریور) برای قبرس ماه بحرانی باشد زیرا در حالی که روسای جمهور قبرس یونان نشین و قبرس ترک نشین با میانجیگری سازمان ملل  متحد در حال برگزاری گفت‌وگوهایی هستند، نگرانی‌هایی مبنی بر این وجود دارد که ترکیه اقدام جدیدی را در شرق دریای مدیترانه انجام خواهد داد.

اتحادیه اروپا  چندی قبل اعلام کرد که طرح ترکیه برای انجام حفاری برای جستجوی نفت و گاز در سواحل قبرس نگرانی بسیار در این منطقه را موجب شده است. اتحادیه اروپا هشدار داده که این اقدام ترکیه موجب افزایش تنش‌ها میان این دو کشور شده و غیر قابل قبول است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین