|
|
امروز: سه‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰
کد خبر: ۲۶۸۹۸۹
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
هرم چهار هزار ساله «سنوسرت دوم» فرعون دودمان دوازدهم مصر برای اولین بار برای بازدید عموم گشایش یافت.
 هرم چهار هزار ساله «سنوسرت دوم» فرعون دودمان دوازدهم مصر برای اولین بار برای بازدید عموم گشایش یافت.

به گزارش شبکه تلویزیونی جهانی چین (CGTN)، این هرم معروف به هرم «اللاهون» یک گورستان سلطنتی است که قدمت آن به دوره‌ای بین سال‌های ۱۸۹۷ تا ۱۸۷۸ قبل از میلاد باز می‌گردد و در استان الفیوم در یک‌صد کیلومتری جنوب غربی قاهره (پایتخت) قرار دارد.

«خالد العنانی» وزیر آثار باستانی مصر در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: این هرم از خشت ساخته شده، اما قسمت مرکزی اش از دیوارهای سنگی تشکیل و با خشت پر شده است.

وی افزود: این هرم، ۱۰۶ متر طول و ۴۸.۶۵ متر ارتفاع دارد و درجه شیب آن، ۴۲ است.

وزیر آثار باستانی مصر در عین حال اعلام کرد که جسد مومیایی فرعون هنوز در این هرم پیدا نشده است.

«ویلیام پتری» باستان شناس انگلیسی، هرم اللاهون را در سال ۱۸۸۹ کشف کرد. به گفته «مصطفی وزیری» رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر، ورودی یک هرم در جهت شمالی واقع است، زیرا مصریان باستان معتقد بودند که روح جسدش را تنها از جهت شمالی به واسطه حرکت ستاره‌ها می‌تواند شناسایی کند.

وی درعین حال یادآور شد که ورودی هرم اللاهون به دلایل نامشخصی در جهت جنوبی قرار گرفته است.

عملیات مرمت این هرم و محوطه اطراف آن در ماه اوت ۲۰۱۸ آغاز شد. به گفته «اشرف صبحی» مسئول ارشد عملیات حفاری در داخل هرم، ورودی این مکان از دیواری در زیر معبد یک ملکه تشکیل شده است.

وی نوع خشت‌های به کار رفته در هرم را نمادی از اصلاحات کشاورزی دانست که از دوره پادشاهی میانه مصر آغاز و در دوره سلطنت سنوسرت دوم تکمیل شده است.

در همین حال، معبدی مربوط به دوره پادشاهی میانه مصر، در فاصله ۵۰۰ متری از هرم تازه کشف شده، پیدا شده است. در سال ۱۹۸۹، عملیات گشایش این معبد به دلیل عمق و وجود دهلیزهایی در آن، ناکام ماند.

همچنین تعدادی نقاب چوبی حک شده برای مردان در داخل این معبد پیدا شده است که نشان می‌دهد مصریان باستان معتقد بودند روح می‌تواند به جسدی برخوردار از یک اثر هنری، بازگردد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین