کد خبر: ۲۷۲۰۵۶
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
به عنوان رئیس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران که یکی از نهادهای اصلی قانونگذار حوزه سلامت و مدافع حقوق بیماران است، می‌خواهم توجه شما را به اثرات زیان‌آور تحریم‌هایی که در پی خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در ۸ مِه ۲۰۱۸ اعمال شده، بر سلامت مردم ایران جلب کنم.
  رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه ای به ادریس جزایری گزارشگر ویژه تاثیرات منفی اقدامات قهری یک جانبه بر بهره مندی از حقوق بشر سازمان ملل متحد، نوشت: اثرات زیانبار تحریم های وضع شده بر سلامت مردم ایران را باید مورد توجه قرار داد.

 در متن نامه محمدرضا ظفرقندی خطاب به ادریس جزایری آمده است: به عنوان رئیس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران که یکی از نهادهای اصلی قانونگذار حوزه سلامت و مدافع حقوق بیماران است، می‌خواهم توجه شما را به اثرات زیان‌آور تحریم‌هایی که در پی خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در ۸ مِه ۲۰۱۸ اعمال شده، بر سلامت مردم ایران جلب کنم.

وی در این نامه افزوده است: طبق ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، هر شخصی حق دارد که از سطح زندگی مناسب برای تأمین سلامتی و رفاه خود و خانواده‌اش، به ویژه از حیث خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت‌های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری برخوردار شود، همچنین حق دارد که در مواقع بیکاری، بیماری، نقص عضو، پیری یا در تمام موارد دیگری که به عللی مستقل از اراده خویش، وسایل امر معاشش را از دست داده باشد، از تأمین اجتماعی بهره‌مند شود.

وی در نامه خود خاطرنشان کرده است: مادران و کودکان حق دارند که از کمک و مراقبت ویژه برخوردار شوند، همه کودکان، اعم از آنکه در پی ازدواج یا بی‌ازدواج زاده شده باشند، حق دارند از حمایت اجتماعی یکسان بهره‌مند شوند، محدودیت‌های فعلی در امور بانکی و حمل و نقل، به طور قابل توجهی واردات داروها و کالاهای ضروری را متأثر ساخته و منجر به بحران جدی در حوزه سلامت مردم ایران شده است.

وی در این نامه یادآور شده است: دسترسی به فرآورده‌های دارویی و پزشکی ضروری، حق اساسی مردم است و هر گونه تحریمی که این حق را هدف قرار دهد، در تضاد با مفاد اعلامیه رسمی حقوق بشر و اصول اخلاقی پذیرفته شده است.

در این نامه ظفرقندی از جزایری خواسته است که رای نجات جان مردم و جلوگیری از فاجعه انسانی، سازمان ملل تمامی تدابیر لازم را اتخاذ کند.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین