|
|
امروز: دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷
اختصاصی تدبیروامید/ قول فرورتیش رضوانیه عملی شد
کد خبر: ۱۲۶۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۳
پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 92 در فیس‌بوک نوشتم که اگر سردار قالیباف رئیس‌جمهور شود، ایران را ترک خواهم کرد. در هفدهم شهریورماه و زمانی که شورای شهر تهران انتخاب شهردار را به رای اعضای خود گذاشته بود، گفتم اگر قالیباف تهران در سمت خود باقی بماند، از این شهر کوچ خواهم کرد. من سیاستمدار نیستم که به آنچه می‌گویم، عمل نکنم.
«فرورتیش رضوانیه»، معروف‌ترین Survivalist ایرانی است که برای نجات جامعه از خطر تلاش می‌کند. او که از سال 81 خواستار توقف خط تولید پراید بود، تاکنون ده‌ها مقاله و حتی داستان علیه پراید نوشته و گفته که هیچ‌وقت سوار آن نمی‌شود.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدبیروامید، فرورتیش از منتقدان بزرگ «محمدباقر قالیباف»، شهردار تهران است و گفته که شهرداری در هشت سال اخیر تهران را در برابر خطرات و حوادث و زلزله آسیب‌پذیرتر از پیش کرده و در آینده فاجعه بزرگی رخ خواهد داد.
او شهریورماه 92 داستانی با عنوان «دومینوی تهران فرو ریخت» را نوشت و در قالب یک کتاب الکترونیکی روی اینترنت منتشر کرد. این داستان اتفاقات پس از زلزله تهران را به شکلی وحشتناک، اما علمی توصیف می‌کند به طوری که مخاطب از زندگی در تهران دچار هراس می‌شود.
دکتر عکاشه که متخصص برجسته زلزله‌شناسی و زمین‌شناسی است و همیشه درباره وقوع زلزله‌ای بزرگ در تهران هشدار داده، داستان فرورتیش را مورد تایید قرار داده و در یادداشتی درباره آن نوشته: «اکنون هر کسی که در پایتخت زندگی می‌کند یا حتی قصد سفر به این شهر را دارد، باید «دومینوی تهران فرو ریخت» را از پیش خوانده باشد. پیش‌بینی‌های مطرح شده این اثر باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد زیرا مطرح شده توسط نویسنده، یک داستان تخیلی نیست بلکه روایتگر حقیقتی است که در این سال‌ها خیلی‌ها از فکر کردن به آن فرار کرده‌اند و باید مورد توجه رسانه‌ها، مردم و مسوولان قرار گیرد. اگر یک زمین‌لرزه با قدرتی بیشتر از هفت درجه در مقیاس ریشتر رخ دهد، آن هنگام صحنه‌هایی که دومینوی تهران توصیف کرده را در واقعیت نیز شاهد خواهید بود و حتی بدتر از آن...»
نگرانی از به واقعیت پیوستن صحنه‌هایی که در داستان دومینوی تهران توصیف شده، باعث شد تا رضوانیه هفتم آذرماه 92 اعلام کند که دیگر در تهران زندگی نمی‌کند و از پایتخت کوچ کرده است.
این روزنامه‌نگار محقق، طنزپرداز، نویسنده و جنجال‌ساز که در جهت آگاه‌سازی جامعه برای زندگی امن تلاش می‌کرد و آبان‌ماه 88 با پوشیدن لباس ضدآلودگی «H1N1» به خیابان‌های تهران رفت تا با مردم درباره خطرات آنفولانزای خوکی صحبت کند، در صفحه فیس‌بوک خود نوشته:
«پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 92 در فیس‌بوک نوشتم که اگر سردار قالیباف رئیس‌جمهور شود، ایران را ترک خواهم کرد. در هفدهم شهریورماه و زمانی که شورای شهر تهران انتخاب شهردار را به رای اعضای خود گذاشته بود، گفتم اگر قالیباف تهران در سمت خود باقی بماند، از این شهر کوچ خواهم کرد. من سیاستمدار نیستم که به آنچه می‌گویم، عمل نکنم. وقتی سردار قالیباف با معجزه‌ «الهه راستگو» دوباره بر صندلی شهردار تهران تکیه زد، صبرم تمام شد و برای همیشه از تهران رفتم.»
این نویسنده که در 10 سال گذشته در جهت توقف خط تولید پراید تلاش می‌کرد و همواره نگران ایمنی و امنیت شهروندان بود، در ادامه اشاره کرده: «وقتی خیلی از افراد جمعیت به جان و امنیت و آینده خودشان هیچ اهمیتی نمی‌دهند، سورویوالیست بودن در ایران خودکشی است. من برای همیشه از تهران رفتم و از ابتدای آبان‌ماه تاکنون در این شهر زندگی نمی‌کنم. ترجیح می‌دهم نگویم که چرا تهران را ترک کردم و موضوع چه ارتباطی با عملکرد شهرداری در هشت سال اخیر دارد، چون جمعیت نمی‌خواهند حقیقت را بدانند و رسانه‌ها هم آن را منعکس نمی‌کنند.»
فرورتیش رضوانیه که داستان «دومینوی تهران فرو ریخت» را درباره زلزله تهران نوشته و دکتر عکاشه نیز پیشتر به مردم تهران توصیه کرده که آن را بخوانند، گفته: «من از مرگ نمی‌ترسم، اما از این متنفر بودم که هنگام وقوع زلزله تهران زنده بمانم و شاهد صحنه‌هایی باشم که در داستان «دومینوی تهران فرو ریخت» درباره آن هشدار داده بودم و کسی به آن اهمیتی نداد. من از تهران رفتم تا چیزی که از آن می‌ترسیدم را نبینم.»
این نویسنده سورویوالیست که همواره نسبت به وقوع حوادث ناگوار پس از وقوع زلزله در تهران نگران بوده است، نوشته: «جمعیت تهران پس از زلزله برای به دست آوردن یک لیتر آب و یک بسته کلوچه به سوی یکدیگر تیراندازی می‌کنند و با میلگرد و آجر به هم حمله خواهند کرد. حتی سرلشگر سیدیحیی رحیم‌صفوی، فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در آذرماه 1385 اشاره کرده بود که زلزله شهر تهران یکی از پنج خطر اصلی تهدیدکننده کشور است و از این که موضوع زلزله در زمان عادی مورد توجه جدی قرار نمی‌گیرد، ابراز تاسف کرده بود. اما خیلی‌ها به چیزی جز پول اهمیتی نمی‌دهند.»
طراح شوخی مطبوعاتی کج شدن برج میلاد که تاکنون جنجال‌های بزرگی را ساخته، در یادداشت خود تاکید کرده: «من نمی‌خواهم با چشم‌هایم شاهد به وقوع پیوستن رخدادهایی باشم که درباره آن هر کاری از دستم ساخته بود را انجام دادم و کسی اهمیتی نداد. نمی‌خواهم در کنار کسانی بمیرم که نمی‌خواهند بپذیرند قالیباف در هشت سال گذشته هیچ کاری برای مقابله با زلزله تهران نکرد و برخی اقدامات شهرداری باعث شد تا پایتخت در مقابل خسارات زمین‌لرزه آسیب‌پذیرتر هم باشد. من پایتخت را ترک کردم تا کسی فکر نکند آن داستان تخیلی است. من به دومینوی تهران اعتقاد دارم و تا زمانی که قالیباف شهردار تهران است، دیگر در این شهر زندگی نخواهم کرد. امیدوارم گذر زمان چهره واقعی شهرداری تهران را برای جمعیت ساکن پایتخت نمایان کند.»
فرورتیش رضوانیه همان‌طور که در گذشته نیز وعده داده بود، گفته: «از سال قبل تصمیم گرفتم که وقت و انرژی خودم را در راه پرورش فکری نسل بعدی به کار بگیرم و اکنون مشغول به همین کار هستم. اگر در زلزله هر شهری بمیرم، ناراحت نخواهم بود، چون زلزله تهران چیزی است که از آن گریختم.»
اکنون ترک تهران از سوی این روزنامه‌نگار محقق، اتفاق عجیبی نیست زیرا او پیشتر نیز گاهی خود را درگیر موضوعات بسیار خاص کرده، به طوری که خردادماه 91 در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد، از سکوت دولت در مقابل پدیده نورانی ناشناخته‌ای که در آسمان خاورمیانه مشاهده شد و مردم را به وحشت انداخت، انتقاد کرد. او معتقد بود گستردگی وحشت عمومی و حضور مردم مضطرب در خیابان‌ها از ترس حمله موجودات بیگانه و یا حمله اسرائیل، می‌توانست منجر به رخ دادن ناآرامی‌های شهری شود، اما سازمان فضایی ایران، صداوسیما و رسانه‌های دولتی همچنان در برابر این اتفاق سکوت اختیار کردند.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
|
در حال بررسی: ۰
|
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۹
15
10
آقاجان داستان از اسمش پیداست دیگر علمی بودنش چه صیغه ای است آن هم در مورد یک حادثه ای که معلوم نیست کی و کجا رخ میدهد زیاد افراد را گنده نکنید
ساسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۹
0
10
چرا ما مردم فکر نمیکنیم؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
1
12
برای کسی که کامنت گذاشته نباید به زلزله تهران اهمیت بدهیم، متاسفم.
شهرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
0
1
دوستان خوبم یاد تجربهای که ماربزرک خدا بیامرزم افتادم در مدت زمان کمی به من گفتند تو هنوز سنگگک 100 تومان نخوردی بیشتر مطالعه کن وای که حالا کجاست 1000 توانی هم بله!!!!!!!!!
ایشان فرد دانشگاهی نبودند اما زلزله بوئین زهرا را تجربه کرده بودند " دقیقا" همین نظریه استاد را بارها و بارها در مورد تهران گوشزد میکردند درسته دوست عزیز زمان و ساعت نداره اما هشدارها واقعا" جدی است با تعامل و واقعیت فکرکنیم وهمه چیز را با شوخی و مزاح قاطی نکنیم امیدوارم هیچوقت چنین بلئی نازل نشه که مرگ شیرین ترین ارزو خواهدبود
پاسخ ها
تارو
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
باهات موافقم ولی جون مادرت وقتی یه یه چیزی تایپ میکنی یه نگاه به کیبورد هم بکن!
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
1
0
اینقدر این روزها بی اخلاقی زیاد شده که من دیگه به این تخریب ها و حرف ها توجه نمی کنم . این اقا به جای اینکه بیاد خدمات قالیباف رو زیر سوال ببره بگوید در راستای خواسته ها و تفکرات من کاری انجام نشده و این ادعا که قالیباف اوضاع رو حتی در مورد زلزله بدتر کرده هم باید مصداقی و با سند ارائه شود تا بررسی شود که درست هست یا نه شاید ما معیارهای ایشون رو قبول نداشته باشیم . دلیل نمی شود که فقط بر اساس ادعا مردم رو هیجانی کرده و علیه کسی تحریک کنیم . این اقا نطراتش محترم هست ولی جوری حرف نزند که انگار قیم مردم هست و هر چیزی می گوید وحی منزل هست
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین